Izaberite stranicu

Адаптација на вртић – како да помогнете свом детету

 

Адаптација на вртић је привикавање детета на одвајање, на нове навике, окружење, на другу децу али и одрасле који ће бринути о њима. Како ће дете реаговати на ове промене зависи од бројних фактора. Важно да знамо да ће свако дете реаговати на свој начин.

 

Када дете први пут крене у вртић, цела породица пролази кроз значајан период прилагођавања. Ово је време када се деца суочавају с променама у свакодневној рутини, док родитељи брину о томе како ће њихово дете реаговати на нову средину. Адаптација може бити изазован процес, али уз одговарајућу подршку, може постати позитивно искуство за све укључене.

 

О томе шта вас очекује кад дете крене у вртић и како изгледа процес адаптације, пише искусна педагошка саветница и васпитачица Маја Бошкић.

 

Колико дуго траје адаптација на вртић ?

Адаптација на вртић може варирати у дужини, зависно од бројних фактора, укључујући индивидуалне карактеристике детета, претходна искуства и динамику породице. Иако процес може бити краћи или дужи, важно је разумети да свако дете има свој јединствен пут прилагођавања. Током првих дана дете проводи скраћено време у вртићу, док се постепено уводи у групу и навикава на ново окружење. Нека деца се брзо прилагоде, док другој треба више времена да се осећају сигурно. Овај процес се прилагођава индивидуалним потребама сваког детета, уз сталну процену сестара и васпитача.

 

Важно је да будете присутни у вртићу током адаптације

Важно је да родитељи и сестре васпитачи блиско сарађују током овог периода. Родитељи могу упутити сестре на навике и обрасце које је дете усвојило код куће, док се истовремено информишу о рутинама и правилима у вртићу. Ова размена информација омогућава да се дете осећа сигурније и повезаније, како код куће, тако и у вртићу. Међусобна сарадња уједно пружа прилику родитељима и васпитачима да ускладе рутине и ритам дана. Пошто је породица сигурна база за дете, увек препоручујемо породицама да један период проводе са дететом у вртићу.

 

Дечије сузе су током адаптације очекиване – покушајте да ви останете смирени

Одвајање од родитеља је често емоционално изазовно за дете, а сузе су нормална реакција на овај стрес. Родитељи се могу осећати узнемирено када виде своје дете у сузама, али важно је да остану смирени и доследни. Деца су веома осетљива на родитељске емоције, па је кључно да родитељи покажу сигурност и мирноћу приликом јутарњег одвајања.

 

Како олакшати процес адптације на вртић?

Пре него што дете крене у вртић, препоручује се да заједно са дететом обиђете вртић, упознате га са простором и сестрама васпитачима. Такође, успостављање сличних рутина код куће може помоћи детету да се лакше прилагоди вртићу. На пример, увођење навика које ће дете користити у вртићу, попут самосталног храњења, пијења из шоље или усклађивања времена за одмор код куће, може значајно олакшати прелазак на вртићке рутине.

 

САВЕТИ ЗА РОДИТЕЉЕ:

Дете доводите редовно у вртић, увек у исто време, посебно у почетку.

Причајте позитивно о вртићу, радујете се заједно свему што дете у вртићу очекује.

Проведите са дететом неко време у вртићу у првим данима.

Уколико је изводљиво постепено се одвајајте од детета (најпре на сат времена, па све дуже)

Дозволите детету да понесе најдражу играчку од куће.

Увек се јавите детету кад одлазите али гледајте да опраштање не траје дуго.

Радујте се сваком дететовом успеху у одвајању.

По дете дођите увек у исто време.

Не омаловажавајте емоције детета приликом адаптације. Уместо тога покажите разумевање и подржите дете.

Прилагодите рутине код куће, рутинама у вртићу – нека дете у исто време једе, спава, игра се.

Причајте са децом о томе шта су радили у вртићу, шта им је било најлепше.

Одвојте време за заједничку игру са дететом код куће – кроз игру деца најлакше прорађују емоције и догађаје

 

Рутине и ритуали у породици и у вртићу

Активности које се свакодневно понављају у вртићу имају велики едукативни потенцијал у одрастању деце. Сваки део дана у вртићу носи своје специфичности, а пажљивим промишљањем о сваком од њих, можемо успоставити бројне рутине и ритуале. Рутине помажу у бољем функционисању целе заједнице, док ритуали граде блиске односе, подстичу атмосферу сарадње и стварају осећај припадности групи.

 

Ускладите рутине код куће са рутинама у вртићу

Ако родитељи желе да помогну детету у прилагођавању на вртић, важно је да ускладе кућне рутине са онима у вртићу. Током боравка у групи, родитељи могу сазнати многе појединости о вртићким рутинама од васпитача. На пример, током оброка код куће могу учити дете да једе за столом, негујући атмосферу породичног ритуала у којем сви заједно уживају. Такође, важно је да дете вежба жвакање чврсте хране, пијење из шоље и коришћење кашике, што ће му олакшати прелазак на сличне навике у вртићу. Родитељи би требало да обавесте васпитаче о алергијама или специфичним прехрамбеним потребама детета како би исхрана деце у вртићу била прилагођена.

 

Период одмора, који је физиолошка потреба, треба одржавати и код куће. Родитељи би требало да се информишу о ритму дана у вртићу и постепено уводе такав ритам и код куће. Како деца расту и проводе више времена у вртићу, њихово учешће у рутинама и ритуалима током дана постаје све важније и имају све више прилика да уче и развијају животно практичне вештине.

 

Кризни моменти током дана у вртићу

Јутарње одвајање, период пред спавање, и одлазак кући су кључни тренуци који могу бити стресни за дете. Родитељи треба да размотре како да најефикасније подрже своје дете у овим важним тренуцима прилагођавања, свесни да њихове реакције не би требале бити вођене сопственим страховима, већ стварним потребама детета. Ако се суоче са потешкоћама, корисно је да се обрате стручњацима из вртића, који могу пружити додатне савете и подршку у овој фази прилагођавања.

 

Упознавање, разговори о навикама породица са сестрама васпитачима су кључни за изградњу поверења и разумевања. Сестре су фокусиране на потребе вашег детета и могу вам пружити драгоцене информације о његовом развоју и адаптацији.

 

Стрпљење, доследност и љубав су најважније карике током адаптације деце на вртић

Адаптација детета на вртић је заједнички напор родитеља и сестара васпитача, који може поставити темеље за будући успешан боравак детета у вртићу. С обзиром на све изазове, важно је запамтити да је свако дете јединствено и да процес прилагођавања треба бити индивидуализован и подржан с пуно стрпљења, доследности и љубави.

 

Маја Бошкић.