Руководилац службе исхране Дејан Башић – 021/210-27454 Нутрициониста-дијететичар – 021/310-2744 Шеф у кухињи – 021/210-2747
Правилна исхрана је битан предуслов за правилан раст, развој, очување и унапређење здравља, спречавање болести, подизање биолошког потенцијала и обезбеђење континуираног процеса формирања здравог човека.
Законским прописима којима се уређује област предшколског васпитања и образовања предвиђено је да предшколска установа као део васпитно образовног рада обавља делатност исхране деце предшколског узраста.
Програм исхране деце у предшколским установама заснива се на принципима правилне исхране деце предшколског узраста и у складу је са прописима који уређују област предшколског васпитања и образовања, здравствене заштите и безбедности хране.
Један од најзначајнијих чинилаца за правилан раст и развој, очување и унапређење здравља деце је правилна исхрана деце у предшколској Установи и представља адекватну замену за највећи део породичне исхране, а истовремено представља и коректор евентуалних неправилности пoродичне исхране. Правилна исхрана деце је један од главних услова за очување и унапређење здравља, спречавање болести, правилан телесни раст и душевни развој, a посебно je важна у предшколском узрасту када дете интензивно расте и развија се.
Да би се деци обезбедила здрава, укусна, прилагођена и здравствено исправна храна у вртићу брине читав тим: сарадници за исхрану, нутриционисти – дијететичари, служба за превентивно здравствену заштиту, запослени у кухињама на припреми хране, васпитачи, сервирке у вртићима.
Исхрана деце у предшколској установи спроводи се према Стручно – методолошком упутству за реализацију исхране деце у предшколској установи са Нормативима исхране деце у предшколској установи. Нормативи исхране деце у условима колективног смештаја у предшколским установама чине основ правилног планирања, организовања и контроле исхране. Они омогућавају обезбеђење адекватних нутритивних потреба уз поштовање принципа правилне исхране, избегавање грешака у исхрани, стицању позитивних хигијенских навика и представљају утицајан коректор постојећих квалитативних и квантитативних дефицита и суфицита дечје исхране у породици.
При планирању исхране деце предшколска установа узима у обзир:
- узраст деце;
- број деце одређене узрасне групе;
- дужина боравка деце у установи;
- посебан режим исхране за децу из здравствених и верских разлога
- енергетске и нутритивне потребе деце.
Нормативи исхране деце у Установи одређују се на основу следећих елемената:
- У предшколској установи бораве деца узраста од 6 месеци до 7 година старости;
- да су деца према узрасту и својим психофизичким карактеристикама груписана у узрасне групе за које је посебно одређен ритам живота и рада, а у складу са тим и исхрана (за сваку узрасну групу посебно);
- да се током боравка деце у предшколској установи обезбеди четири оброка (доручак, преподневна ужина, ручак и послеподневна ужина) у правилним временским размацима;
- да се потребе за енергетском вредношћу оброка и потребе за хранљивим и заштитним материјама за одређени узраст и одређено време боравка у предшколској установи формирају на основу физиолошких захтева дечијег организма узраста од 6 месеци – 1 године, 1 – 3 године и 4 – 7 година.
- да се прехрамбене потребе деце, која бораве у предшколској установи, одређују на бази задовољења 75% од дневних укупних енергетских потреба.
- поштовања принципа правилне исхране, а који се исказује кроз конкретне вредности у оквиру Норматива.
Физиолошке норме исхране деце предшколског узраста обухватају норме које задовољавају енергетске потребе и потребе у хранљивим и заштитним састојцима пружене кроз укупни дневни оброк. Енергетске потребе детета су одређене енергетском потрошњом тј. количином енергије која се утроши за потребе базалног метаболизма, физичку активност, специфично динамичко дејство хране и раста у складу са Правилником о ближим условима и начину остваривања исхране деце у предшколској установи (“Службени гласник РС“, бр. 39/2018).
Структура дневне исхране деце треба да обезбеди адекватно задовољење енергетских и нутритивних потреба деце, кроз:
- заступљеност свих група намирница, са одређеним енергетским уделом, односно у међусобним квантитативним односима;
- заступљеност свих хранљивих материја (макронутријената) у оброцима у одређеном процентуалном односу;
- заступљеност минерала и витамина (микронутријената) у оброцима у одређеном процентуалном односу;
- расподелу укупне енергије у кцал, односно кЈ, подељену на одговарајући број дневних оброка у одређеном процентуалном односу, у односу на трајање боравка детета у предшколској установи.
Исхрана деце у Установи треба да буде:
- Добро уравнотежена
- Здрава исхрана
- Базирана на конзумирању разноврсне хране
- Са саржајем свих потребних хранљивих састојака
- Да обезбеђује оптималан дневни унос енергије
- Да омогућава нормалан раст и развој деце
Карактеристике Норматива исхране деце у Установи
- Четири оброка – доручак, преподневна ужина, послеподневна ужина и ручак
- Правилан размак између оброка
- Правилно процентуално учешће масти, беланчевина и угљених хидрата
- Задовољавајућа енергетска вредност оброка
- Задовољење 75 % дневних укупних енергетских потреба
Енергетска вредност оброка и потребе за хранљивим и заштитним материјама се планирају у односу на одређени узраст (6 месеци – 1 године, 1 – 3 године и 4 – 7 година).
Начела правилне исхране деце на којима се заснива програм исхране деце у предшколској установи су:
1) рационална исхрана – исхрана која обезбеђује адекватан енергетски унос у односу на узраст и пол;
2) оптимална исхрана – добро избалансирана исхрана, која обезбеђује све хранљиве састојке и заштитне материје у одређеним количинама и процентуалним односима;
3) разноврсна исхрана – која обезбеђује дневну заступљеност свих група намирница, разноврсна јела без честог понављања, при чему предност треба дати биолошки вредним намирницама;
4) сезонска исхрана – која подразумева заступљеност намирница зависно од годишњег доба;
5) уравнотежена исхрана – односи се на правилан дневни ритам оброка, у одређено време и у одређеним временским размацима.
Правилна исхрана деце у установи има:
1) здравствену улогу – правилна исхрана деце представља основу очувања и унапређења здравља за цео живот, важан је услов превенције нутритивних фактора ризика за настанак многих хроничних незаразних болести и коректор је породичне исхране;
2) васпитно – образовну улогу – развијање позитивних навика, образаца понашања и формирања културе исхране деце, као саставног дела културе живљења и неговања здравих стилова живота.
Програм исхране деце у установи треба да задовољи следеће критеријуме:
1) здравствену безбедност хране – здравствено исправне намирнице, односно физичко – хемијски и микробиолошки исправне намирнице;
2) санитарно – хигијенске услове складиштења и чувања намирница, припреме и дистрибуције хране, у складу са принципима добре хигијенске и произвођачке праксе;
3) правилан начин припреме хране и одговарајући начин сервирања оброка (естетски изглед хране).
Предшколске установе организују и спроводе програм правилне исхране деце узраста од шест месеци до поласка у основну школу, у оквиру сопствених капацитета и обезбеђују услове за припрему хране: наменски простор, опрему, кадрове, као и адекватан магацински простор.
Када се планира јеловник строго се поштују потребе дечијег организма у енергетским, градивним и заштитним материјама. Организација рада усмерена је на стварање најбољих услова рада и елеминисању могућих ризика приликом производње и дистрибуције хране. Јеловник, количина хране по детету, рецептуре и асортиман јела је уједначен за све вртиће установе на територији општине Нови Сад.
Да би се задовољиле ове потребе и како би дечја исхрана била што разноврснија, неопходно је да у свакодневном јеловнику буду заступљене намирнице из свих осам група намирница и то:
I група – житарице и производи од жита;
II група – месо, риба, јаја и прерађевине од меса;
III група – млеко и млечни производи;
IV група – масти, биљне и животињске, маслац;
V група – поврће;
VI група – воће;
VII група – шећер и шећерни концентрати (мед, џем);
VIII група – остале намирнице (зачинско биље и др.).
Правилном комбинацијом намирница и заступљеношћу свих група са одређеним процентуалним учешћем постиже се задовољење захтева у хранљивим и заштитним материјама и енергетској вредности оброка.
Дневни ритам исхране представља редослед и време сервирања оброка, који се планирају у зависности од дужине времена боравка деце у установи, односно од времена доласка и одласка деце из установе.
Појединачни оброци сервирају се у одређеним временским интервалима, у складу са физиолошким потребама деце, при чему се мора поштовати временски размак од три сата између оброка, и то:
– доручак – 7.30-8.30 часова;
– I ужина – 10.30-11.30 часова ;
– ручак – 13.30-14.30 часова;
– II ужина – после15.30 часова.
Доручак је веома важан оброк, јер обезбеђује енергију за психофизичку кондицију и расположење деце. Доручак чине намирнице које садрже доста масти, скроба и других угљених хидрата као што су: хлеб, пециво, млеко, млечни производи, јаја, маслац, риба и сл.
Преподневна ужина је мањи оброк који се састоји од сезонског воћа, куваних ужина (сутлијаш, колачи, гриз итд.), кукурузних и овсених пахуљица, напитака – воћних или млечних итд.
Ручак је главни оброк у дневној исхрани, треба да буде разноврстан и састављен од различитих сланих јела: супе или чорбе, уколико главно јело није чорбасто, главног јела – пилеће, јунеће, свињско месо, риба и прилог, вариво од поврћа, те салате.
За децу која у установу долазе у раним јутарњим сатима (до 6.30 часова), односно за децу која остају у касним поподневним сатима се сервира и мали оброк/ужина, односно II ужина (воће, сок, кекс итд.).
Јеловник се доноси на месечном нивоу за који се настоји да буде избалансиран по енергетским и хранљивим вредностима свих оброка, које закон прописује, односно да деца задовоље 75% од планираних дневних енергетских потреба, што се у потпуности испоштује.
Контрола исхране деце у установи спроводи се као спољна и унутрашња контрола.
Спољна контрола обавља се као програмска активност надлежног завода/института за јавно здравље и обухвата:
- Контролу квалитета оброка, односно хемијско – броматолошку анализу узорака целодневних оброка (доручак, ужина, ручак), узетих методом случајног узорка и лабораторијског утврђивања њихове енергетске вредности и садржаја беланчевина, угљених хидрата и масти.
- Контролу санитарно – хигијенских услова припреме и дистрибуције хране у складу са HACCP системом и са принципима добре хигијенске и произвођачке праксе, на основу процене ризика, а подразумева: анализу микробиолошке исправности брисева узетих са радних површина, прибора, руку запослених у кухињама, контролу микробиолошке исправности намирница и готових оброка.
Унутрашња контрола обухвата: сензорну контролу сировине, полупроизвода прехрамбених намирница при пријему, контролу и следљивост документације – Атеста, Извештаја о здравственој безбедности и декларација достављених намирница и контролу складиштења, припреме и дистрибуције хране.
Један од најзначајнијих аспеката у производњи и дистрибуцији хране је њена здравствена безбедност и квалитет. Обавеза сваког произвођача је да произведе храну са одређеним нутритивним својствима и сензорским особинама која обезбеђује оптималну количину енергетских, градивних и заштитних материја, али истовремено и хигијенски исправну, безбедну храну, чиме ће повољно утицати на здравље потрошача.
Учесници у процесу производње хране, који обухвата пријем, складиштење, прераду, производњу, транспорт и сервирање, треба да узму у обзир све факторе који утичу на квалитет и безбедност, као и да размотре и спрече све врсте опасности које могу изазвати потенцијални здравствени ризик, нарочито када је у питању исхрана најосетљивијег дела популације, деце.
Правилно успостављање и доследна примена принципа на којима се HACCP систем заснива, значајно смањује број потенцијалних опасности по здравствену безбедност прозвода у ланцу припреме и дистрибуције хране.
У предшколским установама стручно организовање и пружање квалитетне, оптимално избалансиране и пре свега здравствено безбедне исхране представља значајан задатак и важан вид дечје неге и заштите.
У Предшколској установи „Радосно детињство“ процес припремања хране представља врло специфичан, динамичан и велики производни систем, јер се припремају оброци за преко 16.000 деце.
Из нове централне кухиње, која се простире на 3000 m2 и која је опремљена најсавременијим уређајима за припрему хране, се дневно припреми и дистрибуира и до 45.000 оброка ка 73 вртићa установе. Зато је неопходно спровести високе стандарде при управљању безбедношћу у процесима производње хране, те се у служби исхране установе имплементирао и цертификовао SRPS ISO 22000:2018. стандард.
У Служби исхране се обављају послови израде јеловника и његова реализација уз примену норматива исхране деце предшколског узраста у складу са одговарајућим Правилником. Свакодневно се припрема четири оброка и то доручак, ужинa, ручак и послеподневна ужина, што обувата следеће активности: послове пријема и складиштења (магацински послови), улазне и излазне контроле, грубе и фине обраде намирница, припремања и термичке обраде намирница, те подела готових оброка за дистрибуцију у вртиће.
У служби исхране се припремају и оброци за децу која су на посебном режиму исхране из здравствених или верских разлога (разне интолеранције и алергије на одређене прехрамбене намирнице, деца муслиманске вероисповести и итд.). Молбе за посебним режимом исхране деце одобрава стручни Тим установе.
Састанак сарадника у Служби исхране
Дана 02.12.2021. године у новој централној кухињи предшколске установе „Радосно детињство“ је одржан конструктиван састанак сарадника у Служби исхране, руководилац службе исхране и нутрициониста дијететичар, са свим колегиницама из Службе за превентивно здравствену...